Készítettem már többféle Pavlovát: például Pavlova tortácskák meggyszósszal és csokiöntettel, Pavlova tekercs szedres-málnás vaníliakrémmel, Pavlova torta gránátalmával. Lassan elmondhatom, hogy rajongója lettem!
Ropogós kéreg alatt, ragacsos-puha hab, ez a titka ennek a sütinek. Erre jön egy lágy habtejszín réteg és friss gyümölcsök ékesednek koronaként a tetején. Ilyen egy tökéletes pavlova, amit aztán megunhatatlanul variálhatunk. Még jobb, hogy lisztmentes és felhasználhatjuk hozzá a másból megmaradt tojásfehérjéket.
A névadó Anna Pavlova, korának legnagyobb balerinája volt. Talán az ő kecsessége, törékenysége ragadta meg az elegáns desszert alkotóját és tiszteletére elkészítették a Pavlova-tortát. Egy kerek, habcsókos édességet, krémes tejszínhabbal és gazdag gyümölcsfeltéttel, ami most éppen áfonya volt. A tetejére pirított mandula és fehércsokoládé tette fel a képzeletbeli koronát :).
Hozzávalók 6 főre:
A habcsókhoz:
- 4 db tojásfehérje (szobahőmérsékletű)
- 1 csipet só
- 10 dkg kristálycukor
- 10 dkg porcukor
- 1 ek étkezési keményítő
- 1 tk almaecet vagy fehérborecet
- 1 tk vanília aroma
- 1 kk étolaj
- 3 dl habtejszín
- 1 rúd vanília kikapart magjai
- 5 dkg porcukor
- 20 dkg áfonya
- 10 dkg fehércsokoládé
- 2 ek mandula
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 160 fokra. Egy nagyobb tepsit kibélelünk sütőpapírral, amire rajzolunk egy kört (kör alakú tortaformát körberajzolunk, kb. 22 cm-es átmérőjű legyen). Ezután a papírt megfordítjuk, hogy a papír írott oldala kerüljön alulra és a kört egy pici olajjal megkenjük. A 4 db friss, szobahőmérsékletű tojást megmossuk, és óvatosan egyenként szétválasztjuk őket. Nagyon ügyeljünk, hogy a sárgája ne kerüljön bele, ezeket egyéb célra használjuk majd el. A tojásfehérjéket egy keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a csipet sót és kemény habbá verjük. Több részletben, apránként beleszórjuk a kristálycukrot, hozzáadjuk az almaecetet, és a vanília aromát. Addig kell verni, amíg a cukor szépen elolvad és szép, fényes, kemény habot nem kapunk. Az étkezési keményítőt és a porcukrot összekeverjük, és a hab tetejére szitáljuk, majd lazán beleforgatjuk. A habot a kör közepére kanalazzuk (a közepébe mélyedést csinálunk, a szegélyét kissé felmagasítjuk).
Betesszük a sütőbe és azonnal 140 fokra visszakapcsoljuk, majd kb. 80 percig szárítjuk, sütjük. Amikor már halvány vajszínű és kemény a felülete, akkor van készen.
A sütés folyamán ne nyitogassuk a sütő ajtaját! Amikor befejeződött a sütés, a sütő ajtaját nyitott állapotban hagyjuk (én egy fakanállal támasztottam ki), és úgy várjuk meg míg teljesen kihűl a tortalap, ellenkező esetben összeeshet a hab. (Ez az idő legalább 2-3 óra legyen.) Amikor teljesen kihűlt, itt az ideje feldíszíteni a Pavlova tortánkat. Először is óvatosan távolítsuk el a sütőpapírt a torta alapról és helyezzük egy olyan tányérra, amin tálalni szeretnénk. A torta máris díszítésre készen áll.
A tejszínt a porcukorral és a vanília magokkal kemény habbá verjük, amíg sima, lágy csúcsok nem képződnek rajta. A fehércsokit vízgőz felett megolvasztjuk. A kihűlt habcsók alapra kanalazzuk a tejszínhabot, egyenletesen elosztjuk rajta az áfonyát és meglocsoljuk az olvasztott csokival. Megszórjuk a tetejét az előzőleg száraz serpenyőben kissé megpirított mandulával, esetleg még dekorgyöngyökkel. Néhány órán át hűtőben pihentetjük és már szeletelhetjük is.